Menu
Sepetim

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Üye olmak zorunda değilsiniz fakat üye olarak kampanya ve fırsatlardan faydalanabilirsiniz.

Sitemizde havale-eft, kapıda ödeme ve kredi kartı ile ödeme seçenekleri bulunmaktadır.

Gönderimlerimizi anlaşmalı kargo firmalarımız aracılığı ile yapmaktayız. Özel bir durum olmadığı sürece siparişiniz 2 iş günü içinde kargoya teslim edilmektedir.

Siparişiniz kargoya veriliş tarihinden itibaren maksimum 2 iş günü içerisinde tarafınıza ulaşmış olacaktır.

Ürünün satılabilirliği bozulmadığı sürece iade kabul etmekteyiz. Özel ölçü ile yapılmış ürünlerde iade kabul edilmemektedir. Sadece kargo tutanağı ile fiziksel hasarı kanıtlanmış ürünlerde iade kabul etmekteyiz.

Ürününüzü fatura üzerinde yer alan adresimize faturası ile birlikte gönderdiğiniz takdirde ürününüz incelenecek ve size gerekli bilgi verilecektir.
Ellerinizde dönemsel bir şişme sorunu yaşamıyorsanız ürününüzü faturası ile birlikte bize gönderebilirsiniz. Hatalı ölçü alınmış veya parmak ölçünüz değişmiş ise ürününüzü yeniden sipariş vermelisiniz.
Ürününüzdeki renk değişikliğinin nedeni kullandığınız kimyasal malzemeler (kolonya, krem, sabun, aseton, parfüm vb.) olabilir. Tam olarak sorunun nereden kaynaklandığını bulabilmemiz ve çözüme ulaşmamız için ürününüzü faturası ile fatura üzerinde yer alan adrese gönderebilirsiniz. Gerekli araştırmalar yapılarak durum hakkında size detaylı bilgi verilecektir.
Tam olarak sorunun nereden kaynaklandığını bulabilmemiz ve çözüme ulaşmamız için ürününüzü faturası ile fatura üzerinde yer alan adrese gönderebilirsiniz. Gerekli araştırmalar yapılarak durum hakkında size detaylı bilgi verilecektir. Bilgilendirme sonrası onayınız alınarak, ürününüzün tamir ve bakımı yapılacaktır.
Ürününüzü faturası ile fatura üzerinde yer alan adrese gönderebilirsiniz. Gerekli araştırmalar yapılarak durum hakkında size detaylı bilgi verilecektir. Bilgilendirme sonrası onayınız alınarak, ürününüzün tamir ve bakımı yapılacaktır.
Ürününüzü faturası ile fatura üzerinde yer alan adrese gönderebilirsiniz. Gerekli araştırmalar yapılarak durum hakkında size detaylı bilgi verilecektir. Bilgilendirme sonrası onayınız alınarak, ürününüzün tamir ve bakımı yapılacaktır.
info@infinitaki.com adresine ürünün fotoğrafını gönderebilirsiniz. İlgili ürün hakkında stok sorgusu yapılarak, tarafınıza bilgi verilecektir.
Sipariş verdiğiniz isim ve iletişim bilgilerinizi info@infinitaki.com adresine göndermeniz durumunda, ilgili fatura örneği sizinle paylaşılacaktır.
Ürünlerimiz firmamız dışında bir yerde bakım ve tamir yapıldığı takdirde garanti kapsamından çıkmaktadır. Ürününüzü fatura üzerinde yer alan adrese göndermeniz durumunda gerekli araştırmalar yapılarak durum hakkında size detaylı bilgi verilecektir. Bilgilendirme sonrası onayınız alınarak, ürününüzün tamir ve bakımı yapılacaktır.
Ürününüzü faturası ile fatura üzerinde yer alan adrese göndermeniz durumunda gerekli araştırmalar yapılarak durum hakkında size detaylı bilgi verilecektir. Bilgilendirme sonrası onayınız alınarak, ürününüzün tamir ve bakımı ya da değişimi yapılacaktır.
Ürününüzü faturası ile fatura üzerinde yer alan adrese 14 gün içerisinde göndermeniz durumunda konu ile ilgili destek verebilmekteyiz.
Üründe kullanım olmadıysa satın aldığınız mağazadan ilk 15 gün içinde ürünün faturası ile birlikte başvurarak değişim yapabilirsiniz.

Başka bir sorunuz olursa İletişim linkinden bize iletebilirsiniz.